Gymnázium Bučovice

Přeskočit na obsah

Středoškolská atletika žije

Vydáno dne 25. 09. 2012 (1669 přečtení)

Alespoň na pár dní se dostala královna sportů atletika na výsluní, ze kterého ji postupně na žebřížku oblíbenosti u dětí vytlačují jiné sporty a záliby. Již po několikáté a přeci jinak totiž během září proběhla atletická olympiáda na "nové" střední škole - Gymnáziu a Obchodní akademii Bučovice. Soutěž byla sice tradiční záležitostí gymnázia, ale letos se současně jednalo o jedinečnou příležitost, jak sblížit teď již spolužáky ze dvou různých škol. Protože se zvýšil počet žáků a tím i potencionálních závodníků, byl zaběhnutý dvoudenní formát akce rozšířený na tři dny. A během každého z nich si výkony nezadaly se skutečnými atletickými závody nejen nasazením, ale i kvalitními výsledky.

Nejmladší kategorii představovali žáci nejnižších tříd víceletého gymnázia - tedy primy až kvarty. Narozdíl od starších ročníků se nehrálo na žádné taktizování a všichni šli do závodů s plným nasazením. A u dívek překvapivě některé výkony předčily i výsledky starších ročníků! Ve sprintu na 60 m zvítězila Daniela Krátká v čase 9,2 s, běh na střední vzdálenost - 400 m - opanovala Natálie Slezáčková za 1:16,8 a ve skoku vysokém překonaly 130 cm Barbora Kokešová a Kateřina Pazderová. A s uvedenými výkony by se tyto závodnice dostaly na stupně vítězů i ve vyšší kategorii! V dalších disciplínách zvítězily Barbora Kokešová ve skoku dalekém (330 cm), Aneta Chmelařová v hodu míčem (6,15 m), a štafeta tercie v běhu na 4 x 2 kola.

Pokud u dívek platilo, že jejich výkony snesly srovnání s kategorií o jeden až dva roky starší, pak nejlepší chlapci by stačili svými výkony na umístění těsně pod stupni vítězů ve stejné soutěži i s o tři až čtyři roky staršími hochy. Nejvyšší příčku obsadili výhradně hoši z kvarty, konkrétně Ondřej Levíček v běhu na 60 m (8,2 s), Marek Vintr v běhu na 400 m (1:06,8), Ondřej Vintr ve skoku dalekém (453 cm), Jakub Duraja ve skoku vysokém (155 cm) a Daniel Šumbera v hodu míčem (11,30 m).

V kategorii dorostu se do závodu zapojilo sedm tříd. Předpověď počasí nebyla příliš příznivá a celý den se nesl v duchu souboje s mračny. Nic to ovšem neubralo na napínavosti a kvalitě závodů. Mezi nejhodnotnější závody opět patřila soutěž ve skoku vysokém, kde Martina Hálová překonala 140 cm a Petr Žižlavský dokonce 165 cm. Ve skoku dalekém se podařilo Tomáši Jetelinovi překonat pětimetrovou hranici výkonem 521 cm, o necelý metr méně - 408 cm pak skočila Denisa Adamíková. Ve vrhu 3 kg koulí zvítězila Sára Saboličová (8,14 m) a ve stejné disciplíně se školnímu rekordu ve vrhu 5 kg koulí přiblížil Josef Navrátil (11,15 m). Běžecké disciplíny ovládli závodníci z druhých ročníků, respektive sexty, když na vytrvaleckých tratích nejlépe zaběhli Aneta Koudelková (800 m za 3:07,9) a Lukáš Jančík (1000 m za 3:16,5), střední trať 400 m zvládli nejlépe Kateřina Obručová (1:15,0) a Petr Selinger (1:01,2) a ve sprintu dívek na 60 m zvítězila Kateřina Obručová (1:15,0). Nadvládu "druháků" se podařilo prolomit jen jedenkrát, ale za to velmi hodnotným výkonem, Janu Hrabovskému, který zvítězil v běhu na 60 m časem 7,6! Ve štafetách byl nejúspěšnější kvartet dívek 2.A (G) a chlapců 1.A (OA). Soutěž končila v okamžiku, kdy začínalo pršet a za vítěze v boji s časem tak lze označit úplně všechny účastníky.

Závody juniorů, tedy tříd ze dvou nejstarších ročníků, byly nejen vrcholem atletické olympiády, ale současně i nominačním závodem na okresní kolo. Předpokládalo se, že právě z uvedených tříd se bude rekrutovat nejvíce závodníků do školní reprezentace. Závodilo se tak nejen o tituly školních přeborníků, ale současně i o dvanáct míst na soupisce.

V divácky nejatraktivnější disciplíně - skoku vysokém - zvítězila Eva Drozdová výkonem 135 cm, ale hlavní "hvězdou" sektoru byl Erik Duraja, který skočil 170 cm. Jiným směrem - tedy ne do výšky, ale do dálky, se prosadil Tomáš Patsch s 572 cm a Jana Baštová s 406 cm. Ve vrhu koulí zvítězil Tomáš Reška (10,86 m) a Dana Vičarová (9,49 m) Na vytrvaleckých tratích potvrdil roli favorita Tomáš Reška (1000 m za 2:59,1) a mezi juniorkami zvítězila Barbora Tihelková (800 m za 3:07,9). S tratí 400 m si nejrychleji poradil Marek Kachlík, který i na miniovále dokázal zaběhnout skvělý čas 58,9 s! Na stejné trati pak mezi dívkami zvítězila Lucie Štěpánková za 1:18,8 min. Ve štafetovém běhu na 4 x 2 kola zvítězilo družstvo chlapců oktávy a dívek 3.AG. Nejkratší běžeckou trať na 60 m ovládla mezi juniorkami Denisa Kramářová časem 9,3 s.

Zlatým hřebem olympiády pak byl běh hochů na 60 m, který se koná jako "Memoriál Josefa Trakače" a vítěz této soutěže získává putovní pohár. Do finále se dostali Daniel Charvát, Jiří Kříž a obhájce titulu Michal Marko. Finále s očekávaným soubojem Michala Marka a Jiřího Kříže se stalo ozdobou celé akce. Hned od startu se dostal do čela s výrazným náskokem Jiří Kříž, který si odstup udržel až do cíle a výkonem 7,1 s vyrovnal letitý školní rekord Zdeňka Koudelky!

A že soutěž byla velmi kvalitní potvrdil tým naší školy i na okresním kole, kde dívky obsadily druhé místo a chlapci postoupili do krajského kola v Břeclavi.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jan Stavělík | Počet komentářů: 100 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek