Gymnázium Bučovice

Přeskočit na obsah

Základy společenských věd

Vydáno dne 16. 03. 2006 (13960 přečtení)

Co se vlastně pod pojmem „Občanská výchova“ na nižším stupni a „Základy společenských věd“ pro vyšší stupeň gymnázií vlastně skrývá ? Co se teď ve škole děti v tomto předmětu učí? Jejich rodiče mají v povědomí spíše politické aktuality a výčet sjezdů jedné strany. Jak je tomu nyní ?

Množství vědních disciplín, s jejichž základy se studenti seznamují, by mohlo vyvolat dojem, že jde o jakousi encyklopedickou vševědu a že učitel tohoto předmětu je absolventem několika vysokých škol, ne-li dědem Vševědem. Které jsou to vědy ? Psychologie, sociologie, politologie, ekonomika, právo, filosofie, etika a estetika, ekologie atd. Studenti získávají základní znalosti v těchto oborech a gymnázium tak splňuje charakter všeobecné školy, která jim má rozšířit obzor a pomoci ve výběru vysoké školy.

Zavedením víceletých gymnázií bylo nutné formulovat osnovy tohoto předmětu. „Naši malí a milí“– tak je spíše mateřsky nazývají učitelé na začátku studia, tedy studenti víceletého gymnázia, se v předmětu „občanská výchova“ učí formulovat názory, poznávat svou osobnost, hodnotit jednání své i druhých, pronikají do tajemství mezilidských vztahů. Součástí je také sexuální výchova , výchova k partnerství a rodičovství. Zcela otevřeně se mluví o otázkách antikoncepce, výběru partnera, o problémech AIDS, nevyhneme se drogové problematice.

Obecná témata občanské výchovy na nižším stupni gymnázia vystřídá v l.ročníku studium psychologie. Problematika psychického života člověka, dědičnost, zkoumání vlastního IQ nebo temperamentu, doplněná psychologickými hrami, jsou oblíbeným učivem. Během studia je studentům nabídnuta spolupráce s psychology - profesionály, kteří jim vyhodnotí testy zaměřené nejen na stupeň IQ, ale i na další profesní orientaci.

Ve druhém ročníku si studenti osvojují základy sociologie.Sami vypracují malý sociologický výzkum na zvolené téma a v praxi zrealizují. Součástí učiva je diskuse na palčivé otázky života ve společnosti:např. kriminalita, gamblerství, drogy, sekty …

Na konci roku poznají strukturu a cíle některých mezinárodních institucí a organizací.

Budoucí manažer, ekonom, podnikatel nebo politolog či právník se musí seznámit prostřednictvím učiva ve 3. ročníku s ekonomií a ekonomikou, právem a politologií. Zde se hodně čtou noviny, tedy - je to přání učitele. Návštěva soudního přelíčení je velký zážitek a při pravidelné besedě s právníkem, advokátem a notářkou otázky jen srší. Po besedách si lidé ze soudní praxe naše studenty vždy chválí – za aktivitu, pozornost a přehled.

„Vím, že nic nevím!“ řekl Sokrates a také mnohý student při studiu filosofických systémů a dějin filosofie ve 4. ročníku. Jména Aristoteles, Platon, Kant, Hegel i Marx, ale i buddhismus, islám či křesťanství a směry krkolomných názvů, jako je hermeneutika, pragmatisnus, fenomenologie, postmoderna a mnohé další Vám „osvětlí“ studenti před ukončením studia.

„Ráda bych studovala psychologii. Zajímá mě lidská psychika, chování a jednání lidí.“

„A já bych zase rád pracoval v oblasti žurnalistiky. Tolik se mi líbila mluvnická cvičení na vylosované téma a poté rozbor mého projevu.“ „Moc bych si přála být právničkou, já ekonomkou, učitelkou, chtěla bych pomáhat dětem, řešit problémy mladých lidí ….“

Tyto a podobné odpovědi slyším na otázku, jaký studijní obor si zvolí studenti společensko-vědního semináře ve 4. ročníku po maturitě. Součástí klasifikace je i seminární práce. Je to malá vědecká studie, malá příprava ke studiu na vysoké škole. Nejlepší práce jsou navrženy do studentské soutěže SOČ /Studentská odborná činnost/. V minulých letech naši studenti zaznamenali nemalé úspěchy na okresních , krajských i celostátních úrovních. Při maturitě jsme všichni hrdi na znalosti studentů, na jejich vystupování a jednání.

Snad k tomu přispěl také tento předmět.

PaedDr. Zdenka Lokajová


Související články:
Dějepis (31.03.2006)
Francouzský jazyk (31.03.2006)
Anglický jazyk (31.03.2006)
Český jazyk (31.03.2006)
Výtvarná výchova (31.03.2006)
Deskriptivní geometrie (16.03.2006)
Biologie (16.03.2006)
Matematika (16.03.2006)
Zeměpis (16.03.2006)
Fyzika (16.03.2006)
Hudební výchova (16.03.2006)
Chemie (16.03.2006)
Německý jazyk (16.03.2006)

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Navigace

Bezdrátová škola


Gymnázium a Obchodní akademie Bučovice - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz

Modernizace výuky

Nejčtenější (3 měsíce)

Neexistují vhodná data!

Informační brána

Portál umožňující z jednoho místa využívat různé české a zahraniční zdroje (knihovny, katalogy, databáze, atd).

hledej

Nalézt e-časopis

Rozhraní vyhledávající volně dostupné elektronické časopisy.

Bučovicko obrazem


Hotel

Reklama

Škola je zapojena do projektu Masarykovy univerzity: Ambasadoři MUÚřad práce Vyškov - portál

Zlatý certifikát společnosti Scio
Zprostředkovatel internetového připojení školy - VIVO CONNECTION

Základní informace

Telefon
Kancelář + fax:
+420 517 383 119
Ředitel:
+420 517 384 263

Adresa:
Bučovice, Součkova 500
E-mail:
gymbuc@gymbuc.cz


Rozvrhy a suplováníRozvrh
SuplováníZadej vstupní kód

Jídelní lístek (OA)Objednávka obědů

Odhlašování obědů osobně nebo telefonicky do 14 hodin den předem. Odhlašování přes internet nebo box v jídelně dva dny předem do 20 hodin.
Přijímací zkoušky Cermat
ukázkové úlohy (5. / 9. třída)


Knihovna gymnázia


DNES SI PŘIPOMÍNÁME
Mezinárodní den mírových jednotek OSN
Vyhlásil: OSN

Aktuality

28.06.2019: Úřední hodiny

Během hlavních školních prázdnin jsou úřední hodiny kanceláře každou středu od 9 do 12 hodin.

Dvojník budovy

I budovy mohou mít své dvojníky

Kalendář

<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Citáty slavných

Předpověď počasí

Počasí


Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS.

šablonu vytvořili: Jan Koudelka, Radek Drozd