Když se řekne slovo cimbál, hned si každý představí cimbálovou muziku, pěknou lidovou písničku, skleničku dobrého vína, krásné pestrobarevné kroje a košaté tradice našich předků. Náročné umění hry na tento složitý hudební nástroj obdivují snad všechny generace posluchačů.
Cimbál je řazen z odborného hlediska do skupiny lidových hudební nástrojů, tak ho ostatně zná většina z nás. Musím ale podotknout, že v posledních čtyřiceti letech dochází k velkému posunu v nazírání na tento klenot mezi nástroji, a zvláště pak na jeho technické možnosti. Cimbál dnes již řadíme do skupiny nástrojů koncertních a v jeho podání můžeme slýchat nejrůznější transkripce (přepisy) a úpravy skladeb velikánů světového baroka, klasicismu, romantismu, impresionismu i hudební moderny 20. století. Avšak stále častěji se objevuje i původní cimbálová tvorba českých, maďarských, rumunských a moldavských autorů.
Potřebám praxe se přizpůsobilo postupně i naše umělecké školství. Cimbálu se vyučuje na základních uměleckých školách, na třech moravských konzervatořích i na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Děvčata a chlapci studující tento obor se navzájem velmi dobře znají a často se potkávají na různých soutěžích, přehlídkách, koncertech, letních soustředěních v Beskydech nebo Tatrách a tvoří bezvadnou partu přátel, kterým cimbál učaroval tak, že se stal jejich celoživotní láskou.