Gymnázium Bučovice

Přeskočit na obsah

Z historie ... Na tři týdny exilium

Vydáno dne 21. 06. 2006 (3554 přečtení)

V září 1932 jsme zahájili školní rok vstupem do kvarty. Naším třídním profesorem tehdy byl pater Inocenc Neužil, jehož oborem byla mimo náboženství latina. Jako ředitel stál v čele ústavu pan profesor Karel Suchan. Vzdělával v oborech matematika a geometrie. V hodinách vyučování však občas odbočil k lekcím o pravidlech společenského chování. Třebaže to nebylo v osnovách, velmi rádi jsme ho poslouchali, pomáhalo to zmírnit případnou neotesanost studující mládeže.

            Vyučování probíhalo od 8 do 13 hodin. Protože řada studentů dojížděla vlakem nebo autobusem s příjezdem před sedmou hodinou ráno, umožňovalo nám vedení ústavu pobyt v gymnáziu ihned po příjezdu nebo odpoledne před odjezdem domů. To prakticky znamenalo jednu volnou hodinu od 7 do 8 hod. ráno a od 13 do 14 hod. odpoledne. Tento volný čas byl vhodný pro přípravu na současný nebo následující den. Upřímně řečeno, nebyla to vždy jen příprava, někdy jeho náplní byla i více méně dovolená nebo nedovolená individuální zábava.

            Tehdy v září 1932 právě dozrávaly vlašské ořechy na stromech kolem gymnazijního dvoru, který za vhodného počasí sloužil pro tělocvik. Povšimli jsme si, že některé slupky ořechů už pukají a dostali nápad – byli jsme tři – několik ořechů si srazit jen tak pro radost a ochutnání. Snad tím nezpůsobíme hmotnou škodu vedení gymnázia.

            Jako prostředek k provedení jsme zvolili míč na odbíjenou. Dobře nasměrovaný kop měl srazit dozrávající plody.

            Hluk našeho počínání neunikl pozornosti školníka pana Otoupala. Objevil se v zadních dveřích do dvora a upozornil na sebe výhružným pokřikem. Vyklidili jsme rychle dvůr s úmyslem, že hlavním vchodem vklouzneme nepozorovaně do gymnázia a do třídy. To se nám však nepodařilo, neboť u vchodu na nás čekal školníkem předem informovaný profesor chemie Josef Kos. Dva z nás uchopil za zápěstí, vytkl nám mrhání volným časem a zneužívání pobytu v gymnáziu k lumpárnám. Pohrozil, že si to odskáčeme, až to poví panu řediteli a třídnímu.

            Co teď? Třídní profesor Neužil měl u nás toho dne latinu od 12 do 13 hod. Pan ředitel si potrpí na společenské chování. Z toho vyplývá, že se musíme předem omluvit,  požádat o prominutí. Před desátou hodinou o velké přestávce tedy tři provinilci zaklepali na dveře ředitelny a po vybídnutí ke vstupu začali takto:

            „Pane řediteli, promiňte nám laskavě, co jsme dnes provedli, my to už nikdy neuděláme.“

            Překvapilo nás, že ředitel se tvářil velmi nechápavě a trvalo několik minut, než porozuměl. Nato nás s úsměvem propustil s poznámkou, že naši záležitost vyřídí třídní profesor. Po této situaci jsme si uvědomili, že profesor Kos na nás nežaloval a my jsme sami provedli sebeobvinění z našeho činu.

            Ihned po zazvonění ve 12 hodin vkročil třídní profesor do třídy se slovy: „Hamrle, Šimáček, Uher k tabuli. Víte, co jste dnes spáchali. Místo volného času na přípravu děláte alotrie. Jako trest se vám uděluje exilium na tři dny (zřejmě dle odhadu doby potřebné k dozrání a sklizni ořechů). Po uvedenou dobu nesmíte vkročit do gymnázia dříve než v 7.45 hod a po skončení vyučování ihned opustíte budovu. Kontrolovat vás bude školník a profesoři pro kázeňský dozor na chodbě.“

            Naštěstí v té době převládalo krásné babí léto, a tak jsme své vyhnanství trávili před vyučováním procházkami na romantických pěšinkách místního lesíku Kalvárie, po vyučování na fotbalovém hřišti. Útěchou nám bylo, že nejen my, ale i slavný antický básník Ovidius byl kdysi z Říma vypuzen do exilia.

 

        MUDr. Karel Šimáček 

         maturitní ročník 1937[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 134 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Navigace

Bezdrátová škola


Gymnázium a Obchodní akademie Bučovice - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz

Modernizace výuky

Mobilní verze

Gymnázium Bučovice
gymbuc.wirenode.mobi

Informační brána

Portál umožňující z jednoho místa využívat různé české a zahraniční zdroje (knihovny, katalogy, databáze, atd).

hledej

Nalézt e-časopis

Rozhraní vyhledávající volně dostupné elektronické časopisy.

Bučovicko obrazem


Hotel

ReklamaOptimalizace PageRank.czŠkola je zapojena do projektu Masarykovy univerzity: Ambasadoři MUÚřad práce Vyškov - portál

Zlatý certifikát společnosti Scio
Zprostředkovatel internetového připojení školy - VIVO CONNECTION
progeCAD logo
optimalizace PageRank.cz

Základní informace

Telefon
Kancelář + fax:
+420 517 383 119
Ředitel:
+420 517 384 263

Adresa:
Bučovice, Součkova 500
E-mail:
gymbuc@gymbuc.cz


Rozvrhy a suplováníRozvrh
SuplováníZadej vstupní kód
Jídelní lístek (OA)Objednávka obědů

Odhlašování obědů osobně nebo telefonicky do 14 hodin den předem. Odhlašování přes internet nebo box v jídelně dva dny předem do 20 hodin.
Přijímací zkoušky Cermat
ukázkové úlohy (5. / 9. třída)


Knihovna gymnázia


DNES SI PŘIPOMÍNÁME
Den industrializace Afriky

Světový den dětí
Vyhlášeno: 1959
Vyhlásil: OSN, UNICEF

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Vyhlášeno: 2001
Vyhlásil: WHO a Americký národní ústav pro srdce, plícá a krev (NHLBI)

Aktuality

Databáze neobsahuje žádnou novinku.

Dvojník budovy

I budovy mohou mít své dvojníky

Kalendář

<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   

Citáty slavných

Předpověď počasí

Počasí


Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS.

šablonu vytvořili: Jan Koudelka, Radek Drozd