Krajské kolo Odznaku všestrannosti

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Bučovice, jak je neznáte, Vydáno dne: 30. 05. 2019

V konkurencí nabitém okresním kole obsadilo družstvo GOA Bučovice bronzové a tím i první nepostupové místo. Přímo se kvalifikovala do krajského kola pouze Tereza Hanousková jako jednotlivec. Ale nakonec v pondělí 27. 5. neodjížděla do Brna na krajské kolo sama. Doprovodila ji i sedmička spolužáků, která se díky vysokému bodovému zisku dodatečně dostala do závodu družstev.

Na atletickém stadionu Pod Palackého vrchem v areálu VUT se sešlo šestnáct nejlepších týmů z celého Jihomoravského kraje, z nichž jen jeden měl jistou účast na republikovém finále. Šest náročných disciplín museli závodníci absolvovat během čtyř hodin. Za možná až příliš slunečného počasí se po areálu mezi jednotlivými stanovišti pohybovalo 172 závodníků, ale soutěž běžela ve svižném tempu.

Bučovický tým zahajoval sprintem na 60 metrů a nejrychlejší člen sestavy byl mezi chlapci Marek Hrubý (8,52 s), mezi děvčaty Tereza Hanousková (9,28 s), i když jen o pouhou setinu před Erikou Žákovou.

Na další disciplíně oplatila Erika Žáková v rámci týmu porážku Tereze Hanouskové, když ji skokem dlouhým 4,15 překonala o pět centimetrů. Mezi hochy jednoznačně neměla konkurenci vzdálenost 5, 10 metru překonaná Markem Hrubým.

V disciplíně shyby na šikmých lavičkách po dobu dvou minut nasbíral pro sebe i celý tým nejvíce bodů Jakub Stavělík za 75 opakování u chlapců a Tereza Hanousková za 53 opakování u děvčat.

Gymnastické základy dokázala dvojice Hanousková – Stavělík využít i u sedů lehů, když dokázali udělat 84 respektive 95 pokusů.

Po výborném startu přišla na řadu z hlediska Bučovic nejslabší disciplína, kterou byl hod míčkem. Nejdál doletěl míček vypuštěný z ruky Marka Hrubého, který dopadl ve vzdálenosti 45, 60 metru. Tereza Hanousková hodila míček do vzdálenosti 33, 25 metru.

Závěrečná disciplína probíhala už v dusném počasí a na obzoru se blížila bouřka. Volitelná disciplína dribling nebo běh na 1000 metrů ale proběhla „na suchu“. Že si poradí nejen s gymnastickými a atletickými disciplínami dokázala Tereza Hanousková, která mezi kužely urazila za dvě minuty vzdálenost 330 metrů a překonala i nejlepšího z chlapců Adama Doupovce s 320 metry.

Při vyhlašování výsledků bylo hlavním přáním nebýt mezi posledními a pořadí vyhlašované od konce s každým vysloveným jménem školy zlepšovalo náladu celému družstvu. „Gymnázium a Obchodní akademie Bučovice“ se nakonec ozvalo až při číslovce sedm, což znamenalo umístění v lepší polovině startovního pole.

Mezi jednotlivci se výsledky hodnotí podle ročníku narození, kde byli všichni čtyři hoši v jedné kategorii s celkem 43 závodníky. Nejlepší z bučovických reprezentantů byl Jakub Stavělík na dvacátém místě (4 056 bodů), Marek Hrubý získal jen nepatrně méně a obsadil dvacáté druhé místo (4 046 bodů), Adam Doupovec vybojoval pro tým 3 920 bodů a Vojtěch Kunc 3 533 bodů.

Mezi dívkami byla ve starší kategorii Tereza Hanousková čtvrtá s 3 966 body, Eliška Bárková nasbírala 2 799 bodů. V mladší kategorii byla Erika Žáková osmá s 3 476 body na kontě a Vanessa Šinalová jedenáctá s 3 402 body.

V okamžiku, kdy závodníci opouštěli stadion se rozpršelo a déšť bez ohledu na výsledky spravedlivě ovlažil úplně všechny. Jediné, co ani voda nezhasila, je naděje pro Terezu Hanouskovou, že může ještě dodatečně „na body“ jako jednotlivec postoupit na republikové finále...