Pangea

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 04. 04. 2019

Pangea, řecky „všechny země“ , je jméno běžně používané pro superkontinent, který se formoval přibližně před 300 miliony lety.

Pangea je ale také matematická soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, které baví počítání. Pangea pracuje s matematickými příklady z reálného života, ze společenskovědních a přírodovědných oborů. Pro letošní rok byla zvolena témata Hudba, Příroda, Ekologie. První ročník soutěže proběhl v roce 2013. Žáci naší školy se do soutěže zapojili letos poprvé. Mezi primány se našlo 13 odvážlivců, kteří se ve školním kole (21.2.2019) pokusili o vyřešení 15 matematických úkolů. Využili možnosti účastnit se soutěže online.
Výsledky školních kol soutěže byly zveřejněny 1. dubna. A někteří soutěžící skutečně nevěřili svým očím a domnívali, že je to Apríl, protože vůbec nečekali, že budou tak úspěšní. A popravdě, nevěřila jsem ani já. Příjemně překvapili zejména David Němec, Zuzana Kudličková a Kristýna Plachá, kteří z 10 247 soutěžících z celé České republiky obsadili přední místa. David se umístil na 16. místě (2. v kraji z 1 042 soutěžících), Zuzka na 68. místě (6. v kraji) a Kristýna na 102. místě (7. v kraji). David postupuje i do finálového kola, které proběhne 17. května v Praze. Zuzce postup do finále těsně unikl, protože postoupilo prvních 60 nejúspěšnějších řešitelů.

A o tom,že jejich matematický úspěch není jen náhoda, svědčí i to, že v další matematické soutěži Matematický klokan, která proběhla na naší škole 22. dubna, skončil David na 1. místě (získal 106 bodů ze 120), Zuzka byla druhá a Kristýna čtvrtá.
Všem děkuji za vzornou reprezentaci školy a přeji jim,aby je matematika i nadále bavila.
Davide, až pojedeš do finále, budeme Ti všichni držet palce!!

RNDr. Ivana Gálová, vyučující matematiky