Kvinta na pomezí galaxie

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 28. 11. 2018

Pátrali jste se někdy po tom, jak velký je vesmír, kdy vznikl, co se v něm odehrává, co tvoří hvězdy, která hvězda je na noční obloze nejjasnější? Na toto všechno jsme dostali odpovědi na třídní exkurzi do brněnského planetária, které jsme spolu s třídou 1. A navštívili ve středu 7. listopadu.
I když jsme na brněnskou hvězdárnu dorazili s mírným zpožděním (cesta do Brna trvala kratší dobu než cesta po Brně, s čímž pana řidič trošku nepočítal), pracovníci hvězdárny se nám věnovali s plným nasazením. Nejdříve nás díky projekci na jedinečnou plochu v podobě sedmnáctimetrové polokoule seznámili se souhvězdími naší severní oblohy. Pak jsme se vzdalovali dále od naší sluneční soustavy, po Mléčné dráze až na okraj naší Galaxie. Během několika málo okamžiků jsme se ocitli v takové vzdálenosti, že jsme byli schopni zadívat se i na naši Galaxii jakoby shora… až nepředstavitelné!! Celý vesmír na dlani. A přitom ve skutečnosti jsme schopni pozorovat z něho pouhým okem jen malinkatý kousíček. Z krátkého filmu Cesta za miliardou hvězd jsme se dozvěděli, jak vznikl a čím je tvořen vesmír a hvězdy. V druhé části programu jsme se odebrali do spodního patra budovy hvězdárny, kde jsme sbírali nové informace pomocí kvízů a otázek, na které jsme museli sami najít odpověď. Odměnou za naši snahu a aktivitu nám bylo „svítící ukazovátko“ (nebo snad meč ze Star wars??) a malinký meteorit.

Naše exkurze pak pokračovala v Technickém muzeu. Zde jsme si mohli každý podle svého zájmu vybrat jednu ze tří expozic – Kultura nevidomých, Historická vozidla, Technická herna. Téměř všichni z naší třídy zůstali věrní fyzice a naší paní profesorce třídní Ivaně Gálové a hodinu a půl si ověřovali na různých pokusech znalosti z fyziky. Pan profesor Zelinka se ujal skupiny spolužáků, kteří se zajímali o historii vozidel. No a paní profesorka Mrázková se studenty navštívila sekci zaměřenou na život nevidomých.
Exkurzi jsme si užili, byl to skvělý zážitek, který můžeme ostatním třídám jen doporučit.
Děkujeme panu profesorovi Růžičkovi, který exkurzi zajistil, ale kvůli pracovnímu vytížení se jí bohužel nemohl zúčastnit.

Adéla Bůžková, kvinta