Třídní exkurze 4.AO do Prahy

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 03. 10. 2018

Ve třetím ročníku jsme se celá třída domluvili, že naším posledním společným třídním výletem bude exkurze do Prahy. Byla naplánovaná na tři dny, a to od 12. do 14. září 2018. Kromě dvou studentek jsme jeli všichni spolu s naší třídní profesorkou Ing. Věrou Kmentovou a třídním zástupcem Ing. Janem Cenkem.



Náš první den exkurze, tedy středa, začal tím, že jsme se všichni společně sešli na vlakovém nádraží v Brně a odtud jsme pak pokračovali zhruba dvě a půl hodinky vlakem do Prahy. Poté, co jsme úspěšně dorazili do hlavního města, vydali jsme se se svými zavazadly k našemu ubytovacímu zařízení, kterým byl Tyršův dům na Kampě. Ze začátku nás trošku zaskočilo, že budeme všechny holky spát v jedné společné místnosti, ale nakonec to přece jen bylo k něčemu dobré. Kluci měli totéž co my. Ubytování splňovalo základní podmínky a náležitosti, které jsme chtěli, takže jsme neměli s ničím problém. Hned, jak jsme se všichni zabydleli, nás čekal nabitý program. Jako první jsme zamířili na Malostranské náměstí, poté jsme šli do sídla Senátu, kterým je Valdštejnský palác. Zde jsme měli zamluvenou prohlídku, kterou nám zprostředkoval pan senátor Ivo Bárek. Po ní jsme měli možnost projít si nádhernou Valdštejnskou zahradu. Následoval rozchod, kdy si každý mohl zajít na oběd. Pak jsme zamířili na Pražský hrad, kde jsme navštívili výstavu Doteky státnosti a prohlédli jsme si areál Pražského hradu. Poté jsme zamířili na Karlův most, udělali skupinové foto a pokračovali směrem k Čertovce a  k Werichově vile. Navečer jsme se vrátili na hostel a v pozdějších hodinách vyrazili na procházku noční Prahou. Musím sama říct, že to byla nádhera. Nasvícený Pražský hrad, Karlův most a uličky v Praze byly opravdu kouzelné, až dech beroucí.
Druhý den nás čekala dopoledne prohlídka Karolina. Prohlédli jsme si různé místnosti v areálu Karlovy univerzity jako například místnost s taláry a slavnostní aulu, kde probíhají promoce absolventů jednotlivých fakult. Dále jsme zavítali na Staroměstské náměstí, kde jsme mohli vidět Staroměstskou radnici s orlojem, který ovšem byl v částečné rekonstrukci, Betlémské náměstí a Betlémskou kapli. Poté jsme se metrem vydali na Vyšehrad. Zde nás postrašil déšť, který ale naštěstí brzy ustal. Po procházce areálem Vyšehradu s krásnými vyhlídkami z hradeb následovala prohlídka Slavína. Z Vyšehradu jsme sestoupili po schodech dolů k řece a šli jsme si prohlédnout Tančící dům a kryptu v Resslově ulici, kde se ukrývali parašutisté, kteří provedli atentát na Heydricha. Pozdě odpoledne jsme se vrátili na hostel. Večer jsme se vydali na prohlídku osvětleného areálu Pražského hradu.
Třetí den jsme již brzy ráno vyrazili na prohlídku Národního divadla. Prohlídka byla velmi zajímavá a poutavá. Po ní jsme se vrátili zpátky na hostel, zabalili si věci a odjeli na Wilsonovo nádraží. Zde jsme si uložili naše zavazadla do úschovny, protože nás čekal další program. Vydali jsme se směrem k Václavskému náměstí. Cestou jsme si prohlédli Jeruzalémskou synagogu a secesní budovu pošty v Jindřišské ulici. Na Václavském náměstí jsme měli dvouhodinový rozchod. Posledním bodem programu byla návštěva České národní banky. Zde jsme měli možnost prohlédnout si velkou škálu různých expozic s mincemi, padělky a celkovým vývojem peněz. Následovalo krátké video, kde jsme si po jeho zhlédnutí zasoutěžili. A jako takovou perličku na závěr jsme si mohli potěžkat zlatou cihlu. Jakmile naše prohlídka skončila, vrátili jsme se zpět na nádraží a odtud jsme odjeli vlakem zpátky do Brna.
Myslím si, že se nám poslední třídní exkurze vydařila a každý si z ní odnesl pěkné zážitky. Chtěla bych tímto poděkovat našemu panu profesorovi Ing. Janu Cenkovi za to, že nás tak ochotně provázel po Praze a naší paní profesorce Ing. Věře Kmentové, že to s námi zvládla. Teď už na nás čeká „jen“ zdolání maturity.

Kateřina Hyclová, 4. AO