Stříbro a bronz z republikového finále v gymnastice

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Bučovice, jak je neznáte, Vydáno dne: 09. 04. 2018

Sportovní gymnastika je díky náročné přípravě i provedení nejtěžším odvětvím, ve kterém se organizují školní soutěže. Díky žákům školy, kteří prošli gymnastickým oddílem TJ Sokol Bučovice, se ale právě v tomto sportu může naše škola chlubit největšími úspěchy. V republikovém finále, které proběhlo 6. - 7. dubna v tělocvičně pražského SK Hradčany, byla ve hře o medaile hned tři družstva.

V sobotu začal závod současně pro obě chlapecké kategorie a bylo tak neustále co sledovat. Závodníci ze základních škol absolvovali trojboj – hrazda, přeskok, prostná. Na hochy ze středních škol čekaly v čtyřboji ještě navíc kruhy.

Družstvo mladších chlapců ve složení Jakub Stavělík, Robert Gonda, Jan Mlčoušek bylo oproti soupeřům lehce v nevýhodě. Týmům 3+1 se totiž započítává vždy výkon tří nejlepších závodníků na daném nářadí, ale bučovické trio si luxus chybovat nemohlo dovolit. Z rodinných důvodů se totiž na poslední chvíli omluvil Marek Doležal, který se dva měsíce poctivě připravoval, aby nakonec do Prahy neodjel. Na hrazdě sice drobně chyboval Mlčoušek a přišel o cenné desetiny, ale s výkonem 8,1 byl jen kousek od Stavělíka s 8,9 bodu a před Gondou se 7,8 bodu. Přeskok je oblíbenou disciplínou Roberta Gondy a v rámci týmu se umístil druhý za Jakubem Stavělíkem s 9,7 bodu, když překonal svého spolužáka Jana Mlčouška a jeho 8,9 bodu. Závěr patřil akrobacii, která se nejlépe zadařila Robertu Gondovi (8,95 bodu) a překonal tak i Jakuba Stavělíka a Jana Mlčouška (oba 8,6 bodu). Celkově tým skončil na pátém místě, přestože výrazně nic nepokazil a předvedl svůj standard. Systém soutěže vycházel z upravených pravidel, která vyhovovala spíš závodníkům s lehkými, ale lépe provedenými cviky. Na to doplatil zejména celkově šestý Jakub Stavělík, kterému při zařazení vyšší gymnastické obtížnosti ublížil systém stejné výchozí hodnoty všech sestav. Na patnáctém místě se překvapivě umístil Robert Gonda, který se gymnastice nikdy závodně nevěnoval. Sedmnáctou příčku pak obsadil Jan Mlčoušek.

V souběžně probíhající soutěži starších hochů se představilo bučovické kvarteto – Ondřej Krejčí, Jan Kyselka, Jakub Tichý a Lukáš Poul. Jako nejzkušenější závodník aspiroval na celkové vítězství v jednotlivcích Ondřej Krejčí a jeho souboj s Martinem Nalepou byl dějovou linkou táhnoucí se celým závodem od prvního až do posledního nářadí. Na akrobatickém čtverci získal Ondřej Krejčí 9,1 bodu, což bylo o 0,15 méně než jeho konkurent a po prvním nářadí byl na průběžném druhém místě. V rámci družstva za ním byli seřazeni Lukáš Poul (8,65 bodu), Jakub Tichý s drobným zaváháním ve váze (8,55) a Jan Kyselka (7,95). I na přeskoku byl při srovnání dvou nejlepších závodníků o něco lépe ohodnocen Nalepa, který získal na Ondru Krejčího náskok další desetiny bodu. Své stájové kolegy díky výkonu 9,6 i v této disciplíně předčil, i když rozdíl byl výrazně menší – Jakub Tichý obdržel hodnocení 9,4 bodu, Lukáš Poul 9,2 bodu a Jan Kyselka 8,6 bodu. Se ztrátou 0,25 na průběžného lídra se šlo na hrazdu. Sestava se Ondrovi Krejčímu podařila a rozhodčí ji ocenili na 9,8 bodu. Naproti tomu Martin-Alex Nalepa získal „jen“ 9,6 bodu. Další bučovičtí borci na hrazdě něco málo ztratili. Nejlepší z nich Lukáš Poul dostal 8,7 bodu, Jan Kyselka 8,6 bodu a Jakub Tichý 8,3 bodu. O vítězi rozhodovala poslední disciplína – kruhy, protože před posledním nářadím měl Nalepa na Krejčího zcela nepatrný náskok 0,05 bodu. Krejčí zacvičil výborně a známka 9,3 mu určitě dávala šanci na vítězství. Čisté provedení a 9,35 bodu však přineslo první příčku o pouhou desetinu bodu Krejčího konkurentovi z Frýdku-Místku. V jednotlivcích tedy skončil Ondřej Krejčí na druhém místě. Jeho stájoví kolegové Lukáš Poul na osmém, Jakub Tichý na desátém a Jan Kyselka na jedenáctém místě. Celkově se Bučovice v týmové soutěži postavili při závěrečném vyhlášení na bronzový stupínek pod vítězným Frýdkem – Místkem a Varndsdorfem.

Stejně jako starší chlapci i děvčata absolvovala čtyřboj, ale ve výčtu nářadí nahradila kruhy kladina. Prvním nářadím byl přeskok, který nejlépe z bučovických závodnic zvládla Veronika Matulová (8,3) a těsně porazila Terezu Tichou (8,1) a Adélu Kocmanovou (7,7). Na hrazdě jako jediná dokázala svoji sestavu zacvičit bez přerušení Tereza Tichá (9,1), se srážkami za jeden nepovedený prvek se musela smířit jak Veronika Matulová (7,5), tak i Adéla Kocmanová (6,63). V bučovickém minisouboji Tichá – Matulová tedy byl stav po dvou nářadích 1:1. Jako je pro chlapce postrachem hrazda, tak pro dívky je nářadím pravdy kladina. Její nástrahám lépe odolala Veronika Matulová (8,07) než Tereza Tichá (7,97). Jenže závěrečná prostná vyzněla jednoznačně ve prospěch Terezy Tiché (9,0), která i díky tomu obsadila celkové deváté místo s 32,27 bodu. Veronika Matulová získala 32,37 bodu a ve výsledcích figurovala na osmnáctém místě. Ve své gymnastické premiéře obsadila dvacáté třetí místo ziskem 23,4 bodu Adéla Kocmanová. Družstvo dívek nakonec odjíždělo s šestým místem v kategorii středních škol.

FOTOGALERIE