Optický mejdan barev

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Hudba, tanec, výtvarná díla..., Vydáno dne: 19. 03. 2017

Geometrické abstraktní obrazce barev, kontrastů a optických iluzí. Tak vypadají grafiky Victora Vasarelyho, jehož tvorbu jsme za pedagogické přítomnosti paní profesorky Urbánkové a paní profesorky Lučné obdivovali ve středu 8.3.2017.
První kroky z vlakového nádraží nás zavedly na brněnský Zelný trh. V hledáčku našeho zájmu se utkaly kašna Parnas, rozsáhlé podzemní prostory pod náměstím a zdejší divadlo Husa na provázku. O kvalitní doprovodný slovní program se postarala paní profesorka Urbánková.

Účel naší poznávací exkurze nad očekávání splnila super podívaná v objektu hradu Špilberku na výstavě op-artu Victora Vasarelyho, maďarsko-francouzského výtvarníka, průkopníka grafického zobrazení reality. Jeho geometrické abstrakce hýří barvami, optickými iluzemi, kontrasty, elipsami, liniemi. Využívá rozum, přesnost, logiku, ale i nedokonalost lidského oka, které takový vizuální vjem nesvede adekvátně zpracovat. I když na první pohled celá výstava budí dojem „pouťové atrakce“, ve skutečnosti je to jeden velký pestrobarevný optický mejdan.
Nadšení a nabití „grafickou“ energií jsme zamířili ke Staré radnici. Cestou jsme za stručného komentáře míjeli kostel sv. Tomáše. Krátkým, ale věcným výkladem nás paní profesorka Urbánková zasvětila do historických faktů významné brněnské pamětihodnosti. Zkontrolovali jsme letitou existenci nainstalovaného kola s drakem, ke které se váže několik starých pověstí. Zajímavou informací pro nás bylo sdělení o prostřední pokroucené fiále na portálu Staré radnice jako symboliky pokřivené spravedlnosti v městě Brně.
Zpět domů jsme si s sebou odváželi umělecký dojem z neobvyklého výtvarného směru a nově nabyté historické poznatky a vědomosti, které jsme načerpali v naší moravské metropoli.

Klára Červinková, sexta