Mistrovství GOA Bučovice v biatlonu

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Bučovice, jak je neznáte, Vydáno dne: 05. 02. 2017

Vzhledem k nedostatku zásob umělého sněhu z loňska a poruše sněžných děl museli pořadatelé Mistrovství GOA Bučovice v biatlonu počkat na sníh přírodní. V úterý 31. 1. začalo konečně pořádně sněžit a bylo tak možné závod zorganizovat. Dnem D byl čtvrtek 2. 2. 2017 a místem konání se stal běžecký ovál školy.

Příprava na závod spočívala zejména v úpravě okruhu pro "pěší" závodníky, kterým byl ve sněhu vyházený chodník po atletické dráze. Pro běžkaře byly vyfrézovány dvě stopy. Jak se posléze ukázalo, dvě dráhy byly pro lyžaře až příliš.

Do závodu s individuálním startem nastoupili totiž pouze dva závodníci - Josef Křížka a Jan Stavělík. První jmenovaný se pak suverénně stal vítězem kategorie do 35 let, druhý uvedený běžkař pak vybojoval prvenství ve veteránské kategorii 36 let a výše. Jejich časy ale byly jednoznačně nejpomalejší...

Žáci, kteří měli ve čtvrtek tělesnou výchovu, se totiž (ne)dobrovolně kvalifikovali do hlavního závodu a okruh dokázali absolvovat i více než o minutu rychleji, což vyvolalo pochybnosti o smyslu použití běžek v biatlonu.

Závod byl pojatý jako supersprint, kdy po dvou okruzích následovala střelba (1 rána) a poté opět dvě kolečka a střelba. Za každý netrefený terč se přičítalo 20 sekund k výslednému času. U starších ročníků byla střelba důležitým faktorem a běžecky slabší jedinci dokázali často "poskočit" ve výsledkové listině hodně dopředu díky výborné střelbě. U mladších ročníků byla střelba natolik vyrovnaná s minimem zásahů, že se na pořadí prakticky neodrazila. Z pohledu biatlonu jako původně branného sportu by pak bylo možné tuto závodnickou a bojovou strategii označit jako: "Kdo uteče, vyhraje!".