MJT Atletika 2015

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Sport, Vydáno dne: 15. 09. 2015

Atletická olympiáda - „Memoriál Josefa Trakače a Dušana Gregora“
Jedna soutěž, jedna škola, jeden sportovní areál...dva různé závody. Tak by se dal označit letošní ročník atletické olympiády Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice. Vzhledem k počtu závodníků je akce již několik let rozdělena do dvou dní, ale odlišnější podmínky s ohledem na počasí mezi jednotlivými dny snad ještě nikdy nebyly.
Za slunečného a teplého počasí se v úterý 8.9. představily nižší ročníky, které mezi sebou soutěžily v žákovské(prima až tercie) a dorostenecké (kvarta, kvinta, první ročníky) kategorii. Příznivé klima se pozitivně odrazilo i na výkonech, které by často u těch nejlepších stačily na medailové pozice u juniorů, tedy závodníků o tři až čtyři roky starší.
V běhu na 60 m většinou přitahuje pozornost diváků chlapecká kategorie, ale tentokrát si z hlediska kvality zasloužila obdiv Terezie Plavinová, která zvítězila časem 9,3 s a s tímto časem by v chlapecké kategorii obsadila druhé místo za vítězným Matyášem Hýblem (9,1 s). Stejná závodnice se podobně „vytáhla“ i ve skoku dalekém (3,64 m), což by jí i tady přineslo medaili v chlapeckém závodě za vítězným Robertem Gondou (3,92 m). Zákeřnou trať 400 m nejlépe zvládla Kateřina Jakabová za 1:17 min a Matyáš Hýbl 1:10 min, který tak získal běžecký vítězný double. Ani ve skoku vysokém nebyly rozdíly nijak velké – vítěz chlapecké soutěž Bernard Beinhauer překonal 130 cm a „zlatá“ Marie Holíčková přeskočila 120 cm. Kde však ženská elegance a šikovnost nestačila, byl hod míčem, kde Romana Netopilová získala první příčku za výkon 6,54 m a ve stejné disciplíně u chlapců měl hodnotu prvenství pokus Pavla Hanáka dlouhý 10,28 m.
Fotogalerie

Věkově prostřední, výkonnostně už místy nadprůměrné výkony, byly k vidění u dorostenek a dorostenců. V běhu na 60 m sice pro zisk zlata stačilo Monice Cupalové zaběhnout nejkratší trať za 9,4 s, ale u chlapců už lze čas Vítězslava Sobola 7,8 s srovnávat s juniorským finále. U běhu na 400 m se na první příčce umístila Aneta Kupková za 1:14 min a Jakub Bárek s časem 1:05 a tento čas rovněž snesl srovnání s juniorskou kategorií a měl by hodnotu stříbra. Podobně jako Hýbl v kategorii žáků i Jakub Bárek zkompletoval běžecké dvojvítězství, když na 1000 m časem 3:18 doběhl s obrovským náskokem jako první do cíle. Trať 800 metrů z dívek nejrychleji překonala Daniela Doležalová za 2:55, což by jí přineslo zlato i v pátečním závodě juniorek. Svoji všestrannost prokázala Daniela Doležalová ziskem prvenství ve skoku vysokém za 135 cm. U chlapců se dokázal nejvýše přes laťku přehoupnout Jan Zbytek výkonem 150 cm. Skok jiným směrem – do dálky – se stal kořistí Michaely Ošancové (389 cm) a Lukáše Radvana (496 cm). Lukáš Radvan se navíc prosadil v neobvyklé kombinaci a zvítězil ještě podruhé za vrh pětikilovou koulí měřící 8,55 metru. Z dívek „dotlačila“ tříkilovou kouli nejdále od kruhu Barbora Budíková (7,72 m). Páteční druhá část olympiády byla provázena obavami, zda počasí vydrží aspoň v tak špatném stavu jak vypadalo po nočním dešti a ochlazení. Závodníci však měli zřejmě uvnitř zaryté Zákopčaníkovo „slunce v duši“ a nehledě na okolnosti předváděli maximum možného. Už finále na 60 metrů, které u chlapců provází i zisk poháru věnovaného spolužáky Josefa Trakače, mělo úspěšnou předehru v podobě času loňského vítěze Jana Hrabovského 7,2 s. Ve finále ve stejném čase doběhl na prvním místě Ondřej Levíček a nechal za sebou o jednu desetinu jak obhájce titulu, tak i třetího Jana Kyselku (7,5 s). Z děvčat byla nejrychlejší Klára Kuncová za 8,9 s. Na trati 400 metrů zvítězila Barbora Zourková v čase 1:17,8 min a Ondřej Maruška s výkonem 1:04,1 min. Jeden z nejnapínavějších soubojů přinesl běh na 1000 metrů, kde sice někteří závodníci nastoupili velmi svižně, ale taktický výkon a zrychlení v pravou chvíli přinesl výhru Vilému Horákovi, který těsně porazil Jakuba Duraju. Výsledný čas vítěze 3:12,3 min zaostal sice za loňským Durajovým časem o tři sekundy, ale z pohledu diváků se jednalo o drama až do posledního metru. O co byl souboj chlapců napínavější, o to bylo jednoznačnější vítězství Barbory Mrázkové na 800 m, kterou překonala za 2:58,8 min. Favoritkou soutěže vrhaček byla jednoznačně Klaudie Grycová, která obhájila vítězství (10,50 m), ale objevila se jí zdatná konkurentka v podobě Veroniky Synkové (10,40 m). U chlapců potvrdil po odchodu maturanta Štěpána Paulíka svoje vrhačské kvality Alexandr Müller a za vrh dlouhý 10,50 m postoupil na stupínek nejvyšší. Sami sebe a nikoliv kouli museli co nejdál dopravit soutěžící ve skoku dalekém, kde zejména hoši předvedli jednu z nejvyrovnanějších bitev posledních let. Skoky přes pět metrů ukázali Jan Hrabovský (536 cm), Michal Posolda (533 cm) a Ondřej Maruška (515 cm). U dívek s velkým odstupem zvítězila Denisa Adamíková, která se odrazila do vzdálenosti 406 cm. Vyrovnaný souboj byl k vidění i u skoku vysokého, kde se hned dva závodníci dostali až na 170 cm. Bohužel se ani Lukáši Hrabovskému ani Janu Kohoutkovi nepodařilo laťku v této výšce překonat a s totožným zápisem obsadili dělené první místo za 165 cm. Ročník 2015 přinesl několik hodnotných výkonů a stal se tak důstojným připomenutím památky našich absolventů – Josefa Trakače a Dušana Gregora. Současně byl i nominací pro výběr pro okresní kolo středních škol v atletice a už teď víme, že naši závodníci se dovedou poprat nejen o nejlepší výkony, ale i s nepřízní počasí.