Go Bučovice GO aneb postupový double

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Bučovice, jak je neznáte, Vydáno dne: 05. 10. 2012

Převedení upravené zkratky školy do formy povzbuzení bylo zcela na místě ve čtvrtek 4.10. Ve Vyškově se totiž konaly hned dvě sportovní akce, ve kterých měla naše škola zastoupení v podobě šesti družstev. A postupové ambice mohli mít jak závodníci v přespolním běhu, tak i ve šplhu.

Závod v přespolním běhu se koná vždy jako soutěž družstev, ve které nejsou důležité časy, ale pořadí. Vítězí tak tým s nejnižším součtem podle umístění jednotlivých běžců. A zejména v soutěži dívek, kde startovaly pouze dívky GOA Bučovice a Gymnázia Vyškov, bylo důležité závodit a doběhnout skutečně jako tým. Na čele závodu se po prvním kole usadila Martina Smolková, která běžela od začátku do konce vyrovnaným tempem. Větší zrychlení ve druhém okruhu ale do čela vyneslo Plevkovou a Procházkovou z Vyškova, na třetí místo se prodrala bučovická Martina Knapová. Ale o úspěchu rozhodoval kolektivní výkon. A když všech šest bučovických závodnic obsadilo třetí až osmé místo v pořadí Martina Knapová, Martina Smolková, Ivana Bílková, Aneta Koudelková, Markéta Bačovská a Lucie Ulrichová, bylo o postupu Bučovic rozhodnuto.

O něco složitější situaci měli ve svém závodě hoši. O jedno postupové místo bojovalo hned pět družstev a za naši školu nastoupily sestavy A a B. Tříkilometrová trať vedoucí podél říčky Hané nebyla náročná díky minimálnímu převýšení a tak na prvním ze tří okruhů běželo závodní pole pohromadě. I přesto bylo podle pořadí patrné, že o první místo svedou souboj GOA Bučovice a SOŠ Vyškov. Rychlý závod vygradoval soubojem právě mezi dvěma závodníky z těchto škol. V cílové rovince zbylo více sil bučovickému Tomáši Reškovi, který získal prvním místo v čase 11:50. Za ním doběhl vyškovský Vondřich, třetí místo díku Janu Chadimovi putovalo do Bučovic, další závodník SOŠ doběhl čtvrtý a na pátém místě finišoval Marek Kachlík. Devátým místem uzavřel Dan Charvát výčet členů bučovického družstva, kteří se započítávali do hodnocení. Kvalitní výkon odvedli i nováčci v týmu - třináctý Lukáš Jančík, šestnáctý Erik Duraja a osmnáctý Pavel Vařeka. Celkový dobrý dojem trochu zkazil výsledek B družstva, které nemohlo být hodnoceno, protože Lukáš Němec a Vilém Horák nedokončili závod. Ale v konečném součtu nemohlo být pochyb o tom, že do krajského kola v Brně dívky doprovodí i družstvo chlapců.

Druhou soutěží byl šplh, který se konal v tělocvičně u atletického stadionu. Do svého druhého startu v jednom dni si Tomáš Reška přinesl i přes trochu únavy zřejmě ještě stále dost sil, protože spolu se "stájovými" kolegy dokázal postoupit i v této soutěži. Šplh na laně, bez přírazu a se startem ze sedu totiž rozhodně patří mezi silově náročné disciplíny. Týmovou jedničkou byl jednoznačně Vilém Hujňák, který výkonem 11,1 s obsadil pátou příčku. Devátý skončil již zmiňovaný Tomáš Reška, který vyšplhal za 12,2 s. Trojici "áčka" doplnil třináctým místem Jiří Kříž s časem 14,0 s a celkově tak družstvo obsadilo třetí postupové místo. Za B družstvo nastoupili tři Petři, kteří se podobali nejen jménem, ale i pořadím. Od šestnáctého po osmnácté místo se seřadili Smisitel (17,2 s), Žižlavský (17,8 s) a Selinger (20,2 s). Jako družstvo pak obsadili páté místo.

V ženské kategorii se zúčastnila tři družstva a závodilo se tentokrát o dvě postupová místa do kraje. Celkově sice s poměrně velkým náskokem zvítězilo Gymnázium a SŠZZE Vyškov, ale první místo získala překvapivě bučovická Jana Baštová díky výkonu 7,8 s. Příjemným překvapením bylo i šesté místo Marie Čiháčkové (10,9 s). Družstvo doplnily Eliška Pitronová (8. místo za 14,1 s) a Petra Galatová (26,5 s).

Do krajského kola se tak podařilo postoupit hned čtyřem našim družstvům. A zatímco "šplhouni" mají čas na přípravu až do březnového termínu, krajské kolo v přespolním běhu se koná už 10.10. v Brně. Není snad potřeba dodávat, že by určitě nikoho nemrzelo, kdyby i ve větší konkurenci dosáhl některý z týmů na medailové příčky.