Středoškolská atletika žije

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Bučovice, jak je neznáte, Vydáno dne: 25. 09. 2012

Alespoň na pár dní se dostala královna sportů atletika na výsluní, ze kterého ji postupně na žebřížku oblíbenosti u dětí vytlačují jiné sporty a záliby. Již po několikáté a přeci jinak totiž během září proběhla atletická olympiáda na "nové" střední škole - Gymnáziu a Obchodní akademii Bučovice. Soutěž byla sice tradiční záležitostí gymnázia, ale letos se současně jednalo o jedinečnou příležitost, jak sblížit teď již spolužáky ze dvou různých škol. Protože se zvýšil počet žáků a tím i potencionálních závodníků, byl zaběhnutý dvoudenní formát akce rozšířený na tři dny. A během každého z nich si výkony nezadaly se skutečnými atletickými závody nejen nasazením, ale i kvalitními výsledky.

Nejmladší kategorii představovali žáci nejnižších tříd víceletého gymnázia - tedy primy až kvarty. Narozdíl od starších ročníků se nehrálo na žádné taktizování a všichni šli do závodů s plným nasazením. A u dívek překvapivě některé výkony předčily i výsledky starších ročníků! Ve sprintu na 60 m zvítězila Daniela Krátká v čase 9,2 s, běh na střední vzdálenost - 400 m - opanovala Natálie Slezáčková za 1:16,8 a ve skoku vysokém překonaly 130 cm Barbora Kokešová a Kateřina Pazderová. A s uvedenými výkony by se tyto závodnice dostaly na stupně vítězů i ve vyšší kategorii! V dalších disciplínách zvítězily Barbora Kokešová ve skoku dalekém (330 cm), Aneta Chmelařová v hodu míčem (6,15 m), a štafeta tercie v běhu na 4 x 2 kola.

Pokud u dívek platilo, že jejich výkony snesly srovnání s kategorií o jeden až dva roky starší, pak nejlepší chlapci by stačili svými výkony na umístění těsně pod stupni vítězů ve stejné soutěži i s o tři až čtyři roky staršími hochy. Nejvyšší příčku obsadili výhradně hoši z kvarty, konkrétně Ondřej Levíček v běhu na 60 m (8,2 s), Marek Vintr v běhu na 400 m (1:06,8), Ondřej Vintr ve skoku dalekém (453 cm), Jakub Duraja ve skoku vysokém (155 cm) a Daniel Šumbera v hodu míčem (11,30 m).

V kategorii dorostu se do závodu zapojilo sedm tříd. Předpověď počasí nebyla příliš příznivá a celý den se nesl v duchu souboje s mračny. Nic to ovšem neubralo na napínavosti a kvalitě závodů. Mezi nejhodnotnější závody opět patřila soutěž ve skoku vysokém, kde Martina Hálová překonala 140 cm a Petr Žižlavský dokonce 165 cm. Ve skoku dalekém se podařilo Tomáši Jetelinovi překonat pětimetrovou hranici výkonem 521 cm, o necelý metr méně - 408 cm pak skočila Denisa Adamíková. Ve vrhu 3 kg koulí zvítězila Sára Saboličová (8,14 m) a ve stejné disciplíně se školnímu rekordu ve vrhu 5 kg koulí přiblížil Josef Navrátil (11,15 m). Běžecké disciplíny ovládli závodníci z druhých ročníků, respektive sexty, když na vytrvaleckých tratích nejlépe zaběhli Aneta Koudelková (800 m za 3:07,9) a Lukáš Jančík (1000 m za 3:16,5), střední trať 400 m zvládli nejlépe Kateřina Obručová (1:15,0) a Petr Selinger (1:01,2) a ve sprintu dívek na 60 m zvítězila Kateřina Obručová (1:15,0). Nadvládu "druháků" se podařilo prolomit jen jedenkrát, ale za to velmi hodnotným výkonem, Janu Hrabovskému, který zvítězil v běhu na 60 m časem 7,6! Ve štafetách byl nejúspěšnější kvartet dívek 2.A (G) a chlapců 1.A (OA). Soutěž končila v okamžiku, kdy začínalo pršet a za vítěze v boji s časem tak lze označit úplně všechny účastníky.

Závody juniorů, tedy tříd ze dvou nejstarších ročníků, byly nejen vrcholem atletické olympiády, ale současně i nominačním závodem na okresní kolo. Předpokládalo se, že právě z uvedených tříd se bude rekrutovat nejvíce závodníků do školní reprezentace. Závodilo se tak nejen o tituly školních přeborníků, ale současně i o dvanáct míst na soupisce.

V divácky nejatraktivnější disciplíně - skoku vysokém - zvítězila Eva Drozdová výkonem 135 cm, ale hlavní "hvězdou" sektoru byl Erik Duraja, který skočil 170 cm. Jiným směrem - tedy ne do výšky, ale do dálky, se prosadil Tomáš Patsch s 572 cm a Jana Baštová s 406 cm. Ve vrhu koulí zvítězil Tomáš Reška (10,86 m) a Dana Vičarová (9,49 m) Na vytrvaleckých tratích potvrdil roli favorita Tomáš Reška (1000 m za 2:59,1) a mezi juniorkami zvítězila Barbora Tihelková (800 m za 3:07,9). S tratí 400 m si nejrychleji poradil Marek Kachlík, který i na miniovále dokázal zaběhnout skvělý čas 58,9 s! Na stejné trati pak mezi dívkami zvítězila Lucie Štěpánková za 1:18,8 min. Ve štafetovém běhu na 4 x 2 kola zvítězilo družstvo chlapců oktávy a dívek 3.AG. Nejkratší běžeckou trať na 60 m ovládla mezi juniorkami Denisa Kramářová časem 9,3 s.

Zlatým hřebem olympiády pak byl běh hochů na 60 m, který se koná jako "Memoriál Josefa Trakače" a vítěz této soutěže získává putovní pohár. Do finále se dostali Daniel Charvát, Jiří Kříž a obhájce titulu Michal Marko. Finále s očekávaným soubojem Michala Marka a Jiřího Kříže se stalo ozdobou celé akce. Hned od startu se dostal do čela s výrazným náskokem Jiří Kříž, který si odstup udržel až do cíle a výkonem 7,1 s vyrovnal letitý školní rekord Zdeňka Koudelky!

A že soutěž byla velmi kvalitní potvrdil tým naší školy i na okresním kole, kde dívky obsadily druhé místo a chlapci postoupili do krajského kola v Břeclavi.