Divadlo Radost - Rychlé šípy

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Hudba, tanec, výtvarná díla..., Vydáno dne: 30. 11. 2011

    V pátek 25. 11. 2011 se studenti kvarty a sekundy společensky ustrojili a naplněni očekáváním vyrazili do brněnského divadla Radost na jevištní příběh o pěti kamarádech nazývajících se Rychlé šípy. Východiskem ke hře je kreslený seriál Jaroslava Foglara, který v roce 1938 začal vycházet v časopise Mladý hlasatel.
Zdatní divadelní herci přestrojení za proslulé „gentlemany“ - Mirka Dušína, Jarku Metelku, Jindru Hojera, Červenáčka a Rychlonožku nešetřili elánem a rolí se ujali s velkým nasazením. Příkladnost a ušlechtilost hrdinů byla trochu nadsazená, to ale rozhodně nevedlo k zesměšňování kladných vlastností. Myslím, že obsazení nemohlo dopadnout lépe.
Režisér Vlastimil Pešek do hry nezapomněl zakomponovat ani silnou dávku humoru a nadhledu. Na druhou stranu nostalgický obdiv ke světu také nechyběl.

Zpestření pro diváky bylo nečekané zapojení do napínavého, dramatického, ale hlavně zábavného scénáře, kdy úkolem bylo pomoct kladným postavám (jak jinak než Rychlým šípům) sestřelovat jejich soupeře papírovými koulemi. Štětináč, Dlouhé Bidlo ani žádný jiný protivník neměli proti publiku nejmenší šanci.
Necelá hodina a půl představení nám přinesla snad jen jediný záporný poznatek. A to ten, že mladí gentlemani už nejspíš opravdu vymřeli.
Děkujeme paní profesorce Urbánkové, že nám tímto způsobem umožnila nahlédnout do dob červených trenýrek a dopřála tím tak příjemnou podívanou. Snad se podobné výpravy za kulturou budou konat častěji.

Lenka Valoušková, IV.