Beseda s venezuelským velvyslancem

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 06. 04. 2011

   Ve středu 6. dubna měly dvě třídy našeho gymnázia možnost zúčastnit se poněkud netradiční akce. Studentský senát totiž spolu s představiteli města uspořádal v budově bývalého kina besedu s panem Victorem Hernandezem, velvyslancem bolívarské republiky Venezuely.
Panu Hernandezovi dělali na jevišti společnost představitelé studentského senátu a města, z nám neznámých důvodů také předseda okresního výboru KSČM.
Kvůli poněkud kontroverzní pověsti země i jejích představitelů jsme očekávali začátek besedy se smíšenými pocity. Úvod v podobě zdravice venezuelské a české hymny byl sice pro nás poněkud nezvyklý, nicméně další překvapení se nekonala.
Přiznávám, že jsem se těšila na melodickou a temperamentní jihoamerickou španělštinu. Pan velvyslanec se však projevil jako skutečný diplomat a překvapil nás perfektní znalostí češtiny. Není divu, když v naší zemi v osmdesátých letech studoval.


Dle očekávání besedu pojal jako nenásilnou propagaci své země a úspěchů jejího současného vedení. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že Venezuela se pyšní nejen nejvyšším vodopádem světa, ale i největší světovou zásobou ropy (s touto informací se někteří účastníci neztotožnili).
Podle pana Hernandeze si však Venezuela uvědomuje pomíjivost svého ropného bohatství a rozhodla se investovat do vzdělání svého obyvatelstva, což je určitě chvályhodný počin. Počty vysokoškolských studentů se v posledních letech zvýšily několikanásobně a dnes činí naprosto neuvěřitelných deset procent obyvatelstva.
Dále nám pan Hernandez prozradil, že ačkoliv země není potravinově soběstačná, může se chlubit skvělou kávou i vínem, které ovšem není určeno k vývozu. Oblíbenou venezuelskou specialitou je prý dršťková polévka a hovězí s černými fazolemi a rýží. Sympatická kombinace pro nás masožravce, i když ne všechny v sále tato představa nadchla.
Závěrem pan velvyslanec věnoval knihovně naší školy i knihovně OA knihy o své zemi.
Pokud bych měla celou akci zhodnotit, řekla bych že rozhodně neurazila, i když bych místo tváří místních politiků na jevišti spíše uvítala fotografické a filmové záběry pro nás exotické Venezuely. Technické vybavení sálu to jistě umožňovalo. Snad se v budoucnu dočkáme i setkání s představiteli dalších zajímavých zemí.
Mgr. Jana Pokorná