Miami Beach - Long Beach – Třebíč…..a Kralice

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 02. 05. 2010

     
   F O T O G A L E R I E

   (Název dle slov třebíčského rodáka, herce Oldřicha Navrátila)
Třídy 2.A a VI. dostaly ve čtvrtek 22.4. možnost rozšířit si své kulturní obzory, když se v doprovodu profesorek českého jazyka Kostrbové a Urbánkové v rámci exkurze rozjely do historického centra Třebíče a pro naši zemi neméně významných Kralic.
Patrový autobus nás v dopoledních hodinách vysadil na větrné hůrce v Třebíči. Naše kroky se ubíraly k impozantní bazilice sv. Prokopa. Ta patří ke skvostům středověkého stavitelství, je postavena v románském slohu. Stavba je zapsána na seznam UNESCO, stejně jako židovská čtvrť, která byla naší druhou zastávkou. Také ona patří se svými 123 domy mezi evropské unikáty. My jsme se mohli blíže s židovskou kulturou seznámit v jedné ze dvou zdejších synagog – tzv. Zadní synagoze.

Malebnou Třebíč jsme opustili s cílem seznámit se s bývalou tiskárnou jednoty bratrské v Kralicích, kde byla vytištěna slavná Bible kralická. Po praktické ukázce tisku a zhlédnutí vystavených knižních památek jsme naši exkurzi završili návštěvou kostela sv. Martina a nahlédnutím do sklepení kralické kamenné tvrze.
Ohlasy a dojmy studentů jsou vesměs pozitivní. Dle mého názoru velmi zajímavé historické a kulturní poznatky byly umocněny příjemným počasím, které po celou dobu exkurze panovalo.

Klára Urbánková, sexta