Maorové ve výtvarné výchově

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Projekt, Vydáno dne: 15. 02. 2010

     
Maorský tanec
zastrašující nepřítele
Třída tercie projektově přemýšlela v rámci výtvarné výchovy, jaký rozdíl je mezi Maury a Maory. S maorskou kulturou je přišla seznámit cestovatelka Daniela Hronová, která na Novém Zélandě několik let pobývala . Představila nám tanec HAKU, který má pradávný, tradiční podtext v přípravě na boj s nepřítelem; toho Maorové tímto hrůzou nahánějícím rituálem zastrašovali. Malí chlapci se tomuto rituálu učí již ve škole. Nejznámější a nejlepší ragbyové družstvo na světě, skládající se právě z těchto Maorů, jej má v pokřiku. Můžete si jeho autentickou podobu poslechnout na Youtube.
Také jsme nahlédli do umění Maorů, které představuje bravurní řezbu do dřeva starobylého stromu kauri, a poznali jsme jejich bůžka HEITIKI.



V rámci maorské kultury jsme pochopili, že tamní chlapci přestanou chodit do školy již ve 13 letech, a tak nemají mnoho možností uchytit se v lépe placené práci a nezbývá jim nic jiného než pracovat na plantážích. V kontextu s historickým kolonizováním Brity byli Maorové utiskováni a znevýhodňováni dlouhá léta, ale v současnosti se Britové naopak snaží napravit svoji chybu a maorská kultura se opět prosazuje. A tak nespěje k zániku.

Bc. Barbora Hujňáková, vyučující výtvarné výchovy