Beseda o Vanuatu

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 17. 12. 2009

   F O T O G A L E R I E

Hodin výtvarné výchovy v 1.A a 2. A se zúčastnila cestovatelka Daniela Hronová, která žákům poutavě představila kulturu a život černošských ostrovanů z Vanuatu.
Její pobyt v této části souostroví Tichého oceánu Korálového moře byl nesmírně zajímavý. Představila nám ho z pohledu, kdy celou cestu prožila po boku svého kamaráda, který je upoután na invalidní vozík.


V této zemi, kde neexistují domy, ale lidé žijí v chýších, kde „pitná voda“ je jen v řece a v barelu, do kterého nateče při dešti, kde cesta pro kolečka vozíku téměř není a přeprava je možná jen za velkého úsilí lidí, kteří vozík tlačí nebo nesou a to ve většině případů, je pro většinu lidí nemyslitelné, aby něco takového člověk upoután na vozíku podstoupil.

Vyprávěním o přijetí takto postiženého člověka v zemi, kde nemocné a slabé posílají zemřít do buše, jsme si asi všichni uvědomili nepřekonatelnou propast mezi naší civilizovanou kulturou a kulturou ostrovanů z Vanuatu. Krásné na tom však je, že se opět potvrdilo, že lidský duch dokáže překonat velká úskalí. Přednáška o přírodním kmenu lidí z Vanuatu nás na chvíli přenesla do končin naší Země, kam se asi jen tak lehce na víkend ani na prázdniny k babičce nevypravíme.

Za přednášku Daniele Hronové děkujeme a přejeme jí hodně štěstí v humanitární pomoci, kterou do Tichomoří organizuje.

 

Barbora Hujňáková