Okresní kolo v přespolním běhu

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Sport, Vydáno dne: 10. 10. 2008

Běžecký závod středních škol byl i letos koncipován jako závod šestičlenných družstev, kdy se pořadí určuje podle součtu pořadí nejlepších čtyř běžců z každé školy. Z individuálního závodu se tak stává týmový výkon, ve kterém záleží na umístění všech členů družstva. Narozdíl od předcházejících let, kdy naše gymnázium slavilo úspěchy i v krajských kolech díky studentům-běžcům z bučovické základny trenéra Kotyzy, byla družstva chlapců a dívek sestavena převážně z „amatérů“. S ohledem na tuto skutečnost lze celková umístění obou družstev rozhodně hodnotit jako velmi úspěšná.

V závodě dívek se kromě Ivy Kroupové, bojující v přední skupince, držely všechny závodnice týmové strategie a snažily se držet pohromadě a nepřepálit úvod závodu. Po 600 metrech sice situace nevypadala skvěle, protože celá skupinka našich dívek uzavírala závodní pole, ale pak už se začal u ostatních závodnic projevovat nedostatek sil a závodnice Bučovic postupovaly stále výrazněji dopředu. V konečném pořadí se potvrdil vzestup vyškovské ženské atletiky, když na prvních čtyřech místech byly 3 studentky z Gymnázia Vyškov (1. Vévodová, 3. Kalová, 4. Krajzlová) a 1 studentka ze SŠZZE Vyškov (Suráková). Za touto čtveřicí skončila na pátém místě Iva Kroupová, která na trati 1600 m dosáhla času 7:10 min. Druhou nejlepší závodnicí byla Tereza Langová (11. místo v čase 7:57), za kterou v tandemu doběhla 14. Michaela Leitnerová (8:33) a 15. Eva Mikesková (8:34). Jak moc je rozhodující práce pro tým ukázal výkon Michaely Švehlové (17. místo, čas 8:36) a Petry Galové (18. místo, čas 8:51), protože jenom díky jim se dalším družstvům přičítaly body navíc. Ve výsledku pak za suverénním Gymnáziem Vyškov obsadilo družstvo Gymnázia Bučovice druhé místo s pouhým jednobodovým náskokem před SŠZZE Vyškov.

Pokud závod děvčat ovládly za různé školy běhající reprezentantky vyškovské atletiky, pak závod chlapců na 2600 metrů se stal kořiští závodníků z fotbalovo-rugbyových vyškovských týmů.  Nejlepším z bučovických běžců byl sedmý Petr Líznar (12:18 min.), který dlouho udržoval kontakt s vedoucí skupinou, ale nakonec podlehl ostrému tempu svých fotbalových spoluhráčů. Takřka společně doběhli do cíle 14. Tomáš Plachý (12:42) a 15. Marek Hanák (12:43), které s odstupem následoval Martin Homola (18. místo, 13:07). Jako již nebodující doběhl do cíle 32. Pavel Šujan (14:15).

Spokojenost s výsledky tentokrát ani tak nepramenila z druhého místa v kategorii dívek nebo ze třetího místa v kategorii chlapců, ale z toho, že všichni odvedli stoprocentní a disciplinovaný výkon.