Soutěž Policie ČR "Máš na to ?"

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 14. 06. 2007

Policie ČR uspořádala jako propagačně-náborovou akci soutěž šestičlenných družstev složených ze studentů třetích ročníku středních škol. V okresním kole se na hřišti ZŠ Letní pole ve Vyškově utkalo o postup do krajského kola sedm družstev, mezi kterými nechyběl ani tým Gymnázia Bučovice.

Soutěž byla založena na disciplínách, které jsou součástí přijímacích testů z tělesné výchovy pro uchazeče o práci u policie. Případní zájemci museli ve 4 testech nasbírat 100 bodů, což se nakonec nepodařilo žádnémů z účastníků soutěže.

Úvodní disciplína zaměřená na rychlost a obratnost - člunkový běh - ještě nic nenapověděla o tom, jak se bude závod vyvíjet, protože rozdíly mezi jednotlivými závodníky byly minimální a Radek Gardavský časem 9,7 patřil mezi čtyři nejrychlejší se stejným časem. O něco zajímavější byla silová disciplína, ve které bylo cílem udělat co největší množství kliků bez časového limitu. Nejúspěšnější z bučovického družstva byl Jan Dofek se 41 klikem.

Druhá polovina soutěže začala další náročnou disciplínou tzv. celomotorickým testem, kdy během dvou minut museli hoši co nejvíckrát zopakovat cyklus pohybů ze stoje do lehu (střídavě na zádech a na břiše) a zpět. Tento náročný úkol nejlépe zvládnul Jakub Maláč se 46 pokusy a v této disciplíně obsadil 4. místo.

Energii, kterou nestačilo ze všech závodníků vysát palčivé slunce, dokonale vyčerpal závěrečný běh na 1000 m. Postupně se na trati vystřídaly všechny týmy a úplný závěr čekal na kluky z Bučovic, kteří se s tratí obstojně poprali a nejrychlejší čas 3:12 zaběhl Aleš Stuchlík, který byl podle času v této disciplíně na 4.-6. místě.

Čas potřebný pro vyhodnocení využili pořadatelé  na ukázky z policejní práce. Ukázka zbraní, fingovaný zásah s ohlušujícími  granáty proti pachatelům ve vozidle a výcvik služebních psů daly pro změnu pořádně zabrat policistům, kteří se v zásahových oblecích vhodných do chladnějšího počasí pořádně zapotili.

Ve vyrovnaném souboji SOŠ Vyškov a Gymnázia Vyškov o pouhé dva body (= rozdíl 2 kliků nebo 0,1 s na člunkovém běhu) byli nakonec úšpěšnější hoši ze SOŠ s 362 body. Za vítězným tandemem se vyvezli díky disciplinovanému výkonu a nasazení především v závěrečné tisícovce hoši z našeho gymnázia s 345 body. Družstvo ve složení Jan Dofek, Aleš Stuchlík, Jakub Maláč, Jakub Ševčík, Radek Gardavský a Jakub Navrátil pak dostalo ceny a to i přesto, že podle počtu získaných bodů by nikdo fyzickými testy k policii neprošel. V tomto okamžiku to však nikoho z nich nemrzelo a těšili se ze získaného poháru a cen.